Ефектът на Лачинс или бариерата на миналия опит

Експериментите на Лачинс или сложните решения на прости проблеми

Класическият експеримент на Абрахам Лачинс, проведен през 1942 г., се състои в това, че на участниците се предлага да решат следната задача: да измерят строго определено количество вода, като използват три съда с различна вместимост (на хартия или по практически начин). Първите пет задачи имат само един сложен начин на решаване, а следващите задачи имат две решения – едно сложно и едно по-просто.

В резултат на експеримента е установено, че повечето участници в експеримента са използвали за решаване на следващите задачи същото решение, което са използвали при решаването на първата серия задачи, без да забележат, че има и много по-прост начин.

След това Лачинс провежда друга серия от експерименти, при които след първите задачи със сложно решение, участниците трябва да решат задачата по напълно нов начин. Отнема им много повече време да намерят решение, а някои от тях стигат до заключението, че проблемът изобщо не е решим.

Експериментите разкриват също, че този феномен става много по-силно изразен, когато субектите са повлияни от редица стресиращи фактори, като например строг краен срок или повишена тревожност. Интензивността му се влияе и от възрастта (ефектът се увеличава с възрастта) и пола (жените са по-засегнати), но не корелира с нивото на IQ.

В резултат на експериментите си Лачинс открива явление, наречено “ефект на Лачинс”.

Как се проявява този ефект?

Когато решава даден проблем, човек развива определен стереотип на мислене, характерен за определен клас проблеми. В резултат на това, когато по-късно се опитва да реши по-прост проблем, човек използва не очевидната стратегия, а тази, която е използвал при решаването на предишната серия от подобни проблеми, въпреки че тя е по-трудна и понякога дори неефективна. По-късно този ефект е многократно потвърден при последващи експерименти, резултатите от които са отразени в статията “Rigidity of Behavior: A Variational Approach to the Einstellung Effect”.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ...
Какво представлява методът 80/20 за управление на времето?
Как да управляваме неорганизирани хора?
Как да говорим уверено за себе си?

Казано по-просто, ефектът на Лачинс се проявява в това, че човек е склонен да използва познат начин за решаване на задачи от един тип, вместо да намери най-ефективния, дори и да е най-лесен за изпълнение. Ето защо този ефект често се нарича бариера пред миналия опит.

Ефектът на Лачинс се проявява в склонността на човешкия мозък да разработва универсален метод за решаване на проблеми, независимо от неговата ефективност в конкретния случай. Примерите могат да се видят навсякъде, особено ако анализираме броя на статиите със заглавие “10 добре изпитани начина за правене на нещата”: предпочитаме да използваме това, което е многократно доказано в практиката, като пренебрегваме иновативните подходи.

По този начин се спираме на един начин на действие и го използваме навсякъде, вместо да търсим най-доброто решение за всяка конкретна ситуация – това е същността на ефекта на Лачинс. Какво означава това за нас и нашия живот?

Колкото повече се придържаме към познат начин на действие, толкова повече пренебрегваме други възможности, в резултат на което, когато той не може да бъде приложен, ни се струва, че няма никакво решение. Така житейският ни опит се превръща не само в полезен инструмент, но и в когнитивен капан, който допринася за нашата неефективност и се отразява негативно на креативността и творчеството ни.

За да се измъкнете от този капан и да се научите да мислите пълноценно, следвайте тези съвети:

  • Винаги се съобразявайте с бариерата на миналия опит. Да осъзнаете ефекта на Лачинс веднъж, както всеки когнитивен капан, за съжаление не е достатъчно: за да го сведете до минимум, трябва постоянно да си напомняте за неговото присъствие в живота ви. Всеки път, когато вземате решение, се питайте дали то е възможно най-ефективното.
  • Не вземайте незабавни решения. Ако трябва да вземете важно решение, дайте си време да го обмислите. Вероятно сте забелязали, че гениалните идеи обикновено не идват веднага, а след известно време, и често не изискват специални усилия и се появяват сякаш от само себе си. Прекъсвайки по този начин модела на мислене, вие ще видите напълно нови възможности. Ако решението трябва да бъде намерено в кратък срок, не забравяйте да разгледате алтернативите на решението, което първо ви идва наум, като прецените плюсовете и минусите обективно, а не интуитивно.
  • Освободете съзнанието си. Представете си, че нямате абсолютно никакъв опит и трябва да вземете решение само въз основа на условията, които притежавате. За да използвате този метод най-ефективно, не забравяйте да практикувате медитация.
  • Обръщайте внимание на детайлите на ситуацията, а не на общата картина. По този начин можете да установите несъответствията между задачите и да разберете, че във всеки случай има различно оптимално решение.
  • Измислете напълно абсурден метод за решаване на проблема. Преместването на вниманието ви от предишния ви опит към генерирането на напълно непозната ситуация ще ви позволи да се отървете от натрапчивото мислене и да видите проблема от съвсем различна перспектива, в резултат на което ще можете обективно да оцените случващото се.

Полезно

Leave a Reply